Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jedovaté potraviny pro psy

22. 11. 2008

JEDOVATÉ POTRAVINY PRO PSY

 

Některé potraviny, které nám chutnají a neškodí ( i když o tom by se dalo u některých potravin polemizovat ), vyvolávají u psů potíže a proto bychom se jim měli vyhýbat. A které to jsou? Rozhodně nejznámější je, u lidí velice oblíbená, čokoláda, ale bohužel nejen ta našem psím miláčkům může způsobit zdravotní komplikace.

 

Patří sem : hroznové víno a rozinky, cibule, česnek, avokádo, ale také potraviny obsahující alkohol ( samozřejmě i alkoholické nápoje ), makadamové ořechy, sůl a slané potraviny, potraviny slazené xylitolem, kořeněné potraviny, káva, tučné výrobky a kynuté těsto

 

 

Hroznové víno a rozinky

 

Konzumace hroznového vína může vyvolat žaludeční křeče, zvracení a průjem ( příznaky otravy psa ), v některém případě, např. při konzumaci většího množství může dojít k selhání ledvin. Rozinky jsou ještě více nebezpečné, jelikož v nich obsažená jedovatá látka je v koncentrované podobě. Pro kočky platí to samé, také pro ně jsou hrozny a rozinky jedovaté.

 

 

Cibule


Ať už v syrové, sušené či vařené podobě, je pro psy cibule jedovatá, obsahuje N-propyldisulfid a alylpropylsulfid. Už středně velká cibule může psovi navodit zdravotní komplikace, samozřejmě záleží na hmotnosti zvířete. Toxické látky v cibuli mají za následek tzv. hemolýzu – narušení červených krvinek. Příznaky jsou průjem, zvracení, později anémie ( chudokrevnost ), anorexie ( odmítání potravy a vody ), zrychlená tepová a dechová frekvence.

 

 

Česnek

 

To samé jako u cibule, česnek také obsahuje N-propyldisulfid, což může již u menšího množství způsobit anémii – chudokrevnost.

 

 

Avokádo

 

Avokádo neboli hruškovec je pro člověka vysoce ceněný zdroj vitamínů a nenasycených mastných kyselin, ne však pro naše čtyřnohé miláčky, po jejich konzumaci se pes může otrávit, obsahuje totiž pro psy toxickou látku persin, která může zapříčinit poškození srdečního svalu, dýchavičnost, kašel a vodnatost. Otrava většinou končí smrtí.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

česnek

(Nyana, 29. 7. 2012 18:56)

To je zajímavý, že se česnek doporučuje jako preventivní ochrana proti klíšťatům a našemu pejskoj dáváme, dáváme i psí doplněk krmiva, kde je svym způsobem nějaký česnek...

K hroznovému vínu a rozinkám

(Michal Babka, 11. 3. 2012 0:34)

Chtěl bych jen podotknout a zdůraznit, že co je zde psáno o hroznovém víně a rozinkách neplatí v žádném případě pro olej z hroznových jader, který je pro pejsky nejen neškodný, ale dokonce velmi zdravý. S pozdravem Michal Babka www.dokonalalaska.cz