Jdi na obsah Jdi na menu
 


    Dlouho jsem přemýšlela, zda Vám sem mám napsat, jak má správný jorkšírský teriér vypadat, tedy jeho standart, to jsem si nakonec rozmyslela, protože se to můžete dočíst na mnohých internetových adresách a odborných knihách, raději bych se zde zmínila o tom, na co si dát před koupí jorka pozor.
    A jste vlastně správně rozhodnuti, že pro Vás bude jorkšírský teriér to pravé plemeno? Nezáleží pouze na tom, že vypadá kouzelně, také je velice důležité, aby Vám vyhovovala jeho povaha. A jaká vlastně je? Temperamentní, inteligentní a hrdý drobeček, který si klidně troufne na velkého psa. A na to opravdu pozor! Mohlo by se to jorkovi stát osudným. Jeden příběh za všechny - můj táta si Atýska půjčil a jel za známým, ten má ale ovčáka, o tom jsme nevěděli. Atýsek ho prý, hned jak vylezl z auta, zahnal za ovčákovu boudu a za celou dobu, co byl táta na návštěvě, Aty ovčáka nepustil ven. Může to vypadat legračně, ale mohlo to dopadnout tragicky, jediné štěstí, že měl rozum alespoň ten ovčák a našemu dvou a půl kilovému drobečkovi nic neudělal! Také musím všechny lidičky, které touží po jorkšírském teriérovi, upozornit na to, že velice rádi štěkají, v žádném případě štěkot nepodporovat a nenapodobovat, ze začátku to může připadat zábavné, ale časem velice otravné. A abych nezapomněla, jorkšír je tvor umíněný a tvrdohlavý, co si zamane, tak to bude! Také dost lidí zapomíná, že jork je pravý teriér, takže to není žádný "gaučák", miluje pohyb, dovádění, hry a hrabání. Určitě také záleží, jak si ho vychováte, zda s ním budete podnikat výlety do přírody nebo ho raději budete rozmazlovat doma, obojí ho bude bavit, hlavně když bude s Vámi. Klidně můžete zkusit např. agility, dog-dancing, možná Vás mile překvapí, co všechno dovede a jak rychle se učí!

V dnešní době bych si jorkšíra bez PP v žádném případě nekoupila, ať se na mě nikdo nezlobí, ale někdy mi příjde, že už to snad s jorkšírským teriérem nemá nic moc společného. Na internetu jsem už viděla hodně inzerátů, kde se "chovatelé" chlubí svými krásnými štěňátky (ty mohou být vcelku pěkné, ale co z nich vyroste??) po exteriérově výborných rodičích.. no a k tomuto textu je přiložena fotografie feny, která má sklopené uši a celkově vypadá víc jak jezevčík. Nebo se tito "chovatelé" chlubí, jak mají MINI štěňátka. Mají mít snad normální štěňátka, ze kterých vyroste jork 1,80 - 3,20 kg, co má znamenat to mini? Znám holčinu, která má tak malou jorkšířici, že nemůže mít kvůli své velikosti štěňata, což mi přijde dost smutné. Nebo znám případ, kdy si známá pořídila psa, u kterého až po době zjistila, že byl prodán v jiném věku, než jak řekla "chovatelka"... další případ, který je u bezpapíráků hodně častý - štěňata jsou 100% čistokrevná. A najednou, když vidíte, jak pejsek roste a čím dál více se nepodobá jorkšírovi, zjišťujete, že to asi bude sprsklý s nějakou jinou rasou, popř. s voříškem...